تکنیک بیست ایده ای در حل مسئله

یکی از روشهای رایج در حل مسئله، تکنیک بیست ایده ای است که ابزاری کلیدی برای باز کردن بسیاری از قفلهای کاری مدیران و افراد در زندگی حرفه ای و شخصی می باشد. مغز انسان دارای یکصدمیلیارد سلول است که هر یک مستقیم و غیر مستقیم با بیست هزار سلول دیگر ارتباط دارند. اگر از دیدگاه ریاضی به روش هایی که این سلول ها قادر خواهند بود با هم مرتبط شوند، نگاهی بیندازیم با عددی به بزرگی یکصد میلیارد به توان بیست هزار روبرو خواهیم بود.

این نشان می دهد که ذهن انسان قادر است راههای بیشماری را در مقابله با مسائل مختلف پیش بینی و پیشنهاد کند. اما بهره گیری از این پتانسیل عظیم نیازمند روش ها و تکنیک هایی ویژه است.

تکنیک بیست ایده ای راهکاری توصیه شده از سوی اندیشه سازان و مدرسان اصول توسعه فردی و موفقیت می باشد. روش اجرای این تکنیک در کتاب خلاقیت و حل مسئله برایان تریسی در گامهای زیر شرح داده شده است.

مراحل روش بیست اید ه ای

یک برگ کاغذ بردارید

مشکل یا هدفی که بیشترین فشار را بر شما وارد می کند، بالای صفحه به عنوان پرسش اصلی بنویسید. شرح این مشکل باید بسیار دقیق، گویا و با جزئیات کافی باشد.

با استفاده از ضمیر اول شخص مفرد شروع به نوشتن بیست پاسخ کنید و توجه داشته باشید که هر پاسخ شما را ملزم به اقدامی ویژه کند.

این عمل تا نوشتن بیست پاسخ باید صورت پذیرد. نوشتن پاسخ ها تا 5 پاسخ اول بسیار آسان و تا 10 پاسخ اول مقداری مشکل و رفته رفته مشکل تر خواهد شد. برای نوشتن پاسخ های بعدی می توان ایده های قبلی را مرور و آنها را باهم ترکیب کرد و یا ایده های مرکب را تفکیک نمود و به عنوان پاسخهای بعدی معرفی کرد.

نکته مهم آنکه تا پاسخ بیستم تمامی تلاش خود را بکار بگیرید، معمولا آخرین پاسخ می تواند حتی جواب اصلی حل مسئله شما باشد.

بنابر توصیه برایان تریسی، در این روش تمرکز بر کمیت نسبت به کیفیت اهمیت بیشتری دارد. یعنی شما حتما باید حداقل بیست پاسخ برای مسئله خود داشته باشید.

پس از نوشتن بیست ایده، جواب ها را مرور کنید و با انتخاب بهترین جواب به فوریت و سریع اقدام کنید. اقدام آنی و سریع در روش توفان مغزی یکی از مهمترین بخشهای این روش است که اثربخشی کل این تکنیک به آن بستگی دارد. همواره باید توجه داشت که ایده ها نیز تاریخ انقضا دارند و پس از رسیدن به بهترین جواب بی درنگ باید اقدام لازم را پیش از آنکه تاریخ مصرف خود را از دست بدهد، صورت داد.

تکنیک بیست ایده ای می تواند در قالب یک سرگرمی روزانه به عادت زندگی ما تبدیل شود. تمرینی که مهارت ما را در حل مسئله بهتر و بهتر خواهد کرد.

اگر تجربه ای از این تکنیک دارید برایمان بنویسید…

این مطلب برگرفته از روشهای معرفی شده در کتاب خلاقیت و حل مسئله برایان تریسی است که توسط سجاد نوروزی تخلیص و ارائه گردیده است. برای مطالعه مقاله نگاهی به خلاقیت و حل مسئله که مروری کلی بر کتابی به همین نام از آثار برایان تریسی است اینجا کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *